Dołącz do nas

Spełnij marzenia z dzieciństwa...

W dzieciństwie każdy z nas nie raz ze strony dorosłych usłyszał pytanie „kim chciałbyś być jak dorośniesz?”. W odpowiedzi padały nazwy zawodów, które w jakiś sposób wtedy nam imponowały. Policjant, lekarz, piłkarz, astronauta, no i oczywiście strażak. Jednak nasze drogi życiowe często układały się zgoła inaczej i nie spełniliśmy dziecięcego marzenia. A co, jeśli nawet mimo tego, moglibyśmy to nadrobić? Jeżeli ty na pytanie dorosłych odpowiadałeś „strażak” to Ochotnicza Straż Pożarna w Żorach ma dla ciebie rozwiązanie – dołącz do nas!

osp-zory-dolacz-do-nas
historyczne-zdjecie-straz

Odwieczna tradycja...

Potrzeba udzielania pomocy ludziom jest tak stara jak sama ludzkość. Dawniej robiono to na zasadzie doraźnych zrywów by pomóc w potrzebie sąsiadom. Wraz z rozwojem cywilizacyjnym wzrosła ilość zagrożeń oraz liczba zagrożonych osób. Z czasem udzielanie pomocy zaczęło wymagać zinstytucjonalizowania. W odpowiedzi na potrzeby mieszkańców Żor w 1881 roku powołano do życia Ochotniczy Związek Ratowania i Gaszenia Pożarów. Po ponad 140 latach dzisiejsza OSP Żory kontynuuje tradycję służenia pomocą lokalnej społeczności w różnych wymagających tego sytuacjach.

Nie ma nudy...

Żorscy strażacy-ochotnicy wyjeżdżają do akcji ratowniczo-gaśniczych, szkolą się i biorą udział w ćwiczeniach, prowadzą pogadanki oraz organizują akcje na temat bezpieczeństwa. Wspierają na różnych polach pozostałe służby mundurowe, instytucje miejskie czy inne stowarzyszenia. Dbają o własny sprzęt oraz swoją remizę. Podejmują działania mające na celu rozwój jednostki. To wszystko odbywa się dzięki wolontariackiej pracy członków OSP.

DSC_8555
DSC_7293

Nie jest łatwo...

Służba w OSP często wymaga od nas poświęcenia swojego wolnego czasu, włożenia pracy i energii oraz zaangażowania się w życie jednostki. Jednak jest w tym wszystkim coś magicznego. Coś, dzięki czemu dla dziesiątek tysięcy osób w Polsce stało się to pasją, nierzadko na całe życie.

...ale warto!

Członkowie naszej jednostki to przekrój społeczeństwa. Mamy w naszych szeregach osoby w różnym wieku, wykonujące różne zawody, mające różne zainteresowania i doświadczenia życiowe. Jednak razem tworzymy strażacką rodzinę, która łączy swoje osobowości w jednym szczytnym celu, a remiza jest dla nas drugim domem. Ochotniczą Straż Pożarną tworzą ludzie, więc zależy nam na pozyskiwaniu nowych członków tak, by moglibyśmy się ciągle rozwijać i robić wspólnie duże rzeczy.

5

Zgłoś się już dziś!

Wypełnij krótki forularz, wyślemy Ci wszystkie informacje na podany w nim adres email.
Jeśli chcesz zapisać dziecko do Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej – podaj dane opiekuna.